Jesteś zainteresowany ofertą MODU? Skontaktuj się z nami.
Zaznacz stronę

Jak zabezpieczyć drewniany taras zimą?

utworzone przez | sty 3, 2020 | Porady

Jesienny i zimowy czas wystawia na dużą próbę nie tylko ludzki organizm, ale także wszystkie drewniane elementy tarasu. Silny wiatr, chłód i wilgoć mogą bowiem wywierać niekorzystny wpływ na drewniany taras zimą. Niezależnie od wybranego przez nas rodzaju drewna, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja tarasu. Wiele osób zastanawia się, jak zabezpieczyć taras przed nadchodzącą zimą?

Jak sprawdzić, czy taras drewniany wymaga zabezpieczenia?

Największym zagrożeniem dla desek tarasowych jest wilgoć połączona z wahaniami temperatury. Wilgoć zaczyna wnikać do drewna wtedy, gdy drewno traci swoje zabezpieczenie. Jeśli impregnat spełnia swoje zadanie, to krople wody powinny utrzymywać się na desce. Gdy drewno wchłonie kroplę wody, możemy być pewni, że zabezpieczenie nie spełnia już swojej roli. Zawilgocona deska tarasowa poddana działaniu niskiej temperatury wypełni się małymi pęknięciami. Małe ubytki powodują z czasem wypaczenie desek. Tylko regularna pielęgnacja pozwoli długie lata cieszyć się piękną, drewnianą nawierzchnią tarasową, a optymalny relaks będą gwarantować nam np. wygodne meble modułowe na taras.

Konserwacja tarasu a pogoda

Konserwację tarasu trzeba przeprowadzić w odpowiednich warunkach pogodowych. Musimy wybrać taki okres, który będzie dość słoneczny. Drewna nie wolno nigdy impregnować w deszczowe dni (mija się to z celem). Oczywiście przed rozpoczęciem prac impregnacyjnych, należy przenieść w inne miejsce meble na taras. Po impregnacji przez 2 kolejne dni pogoda powinna być słoneczna, aby olej mógł wniknąć w drewno i wyschnąć. Wiatr również nie będzie sprzymierzeńcem, ponieważ rozprowadza wiele zanieczyszczeń na powierzchnię drewna.

meble tarasowe z aluminium na tarasie z deski tarasowej

Przygotowanie drewna do olejowania

Kluczowe dla powodzenia prac jest dobre przygotowanie tarasu do aplikacji oleju. Pierwszą czynnością jest dokładne wyczyszczenie tarasu z kurzu, zabrudzeń i piasku. Najpierw odkurzamy deski, a następnie usuwamy z nich poprzednie powłoki malarskie. Olej do tarasów należy nakładać na surowe drewno. Proces usuwania powłok trzeba zakończyć matowieniem z użyciem drobnoziarnistego papieru ściernego.

Proces konserwacji drewna aby nasz taras zimą lśnił

olejowanie desek

Producenci olejów do tarasów zadbali, aby były proste w obsłudze. Na deski musimy aplikować odpowiednie dawki produktu. Trzeba je rozprowadzić do całkowitego wchłonięcia. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie testu na niewielkim fragmencie powierzchni. Sprawdzimy wtedy, czy wybraliśmy odpowiedni odcień preparatu. Wszelkie informacje i wskazówki dotyczące aplikacji produktu znajdziemy na opakowaniu. Produkty nakłada się zazwyczaj pędzlem z grubym włosiem, a następnie pozostawia do wyschnięcia na minimum 24 godziny. Konserwacja drewna z użyciem oleju pozwoli zabezpieczyć deski na długi czas a w szczególności nasz taras zimą. Dzięki dobrej jakości produktu nie będziemy musieli obawiać się nawet mroźnych zim.

Piękny i trwały taras – jak wybrać olej?

Producenci wyróżniają oleje rozpuszczalnikowe oraz wodne. Produkty na bazie wody szybciej schną – należy je zatem wybrać, jeśli zależy nam na czasie. Wspomniane preparaty sprawdzą się również w przypadku ryzyka wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych. Oleje rozpuszczalnikowe wyróżnia głębsze wnikanie w drewno, a podczas aplikacji wydzielają drażniący zapach. Wybierając produkt do impregnacji tarasu w stylu skandynawskim lub innym, trzeba zwrócić uwagę na zalecenia producenta, które jasno precyzują, do jakiego rodzaju drewna można go stosować. Zapraszamy serdecznie do kontaktu wszystkie osoby, które marzą o klimatycznym tarasie i szukają wyjątkowych zestawów mebli ogrodowych.

Kilka słów o Jarosław Saternus
Jestem założycielem i CEO MODU, gdzie od 2015 roku łączę pasję do designu z tworzeniem trwałych mebli ogrodowych. Inspirację czerpię z pragnienia tworzenia produktów, które są nie tylko estetyczne, ale również dopasowane do potrzeb i marzeń naszych klientów. W MODU priorytetem jest personalizacja i trwałość, co odzwierciedla nasza kolekcja – szeroki wybór designu, kolorów i komfortu. Decyzja o budowaniu własnej marki zamiast współpracy z innymi firmami była podyktowana chęcią dzielenia się naszą pasją i wizją. W MODU stawiamy na produkty, które przetrwają lata, wyrażając nasze zaangażowanie w jakość i indywidualne podejście.

Sprawdź podobne wpisy

Jak optycznie powiększyć ogród?

Jak optycznie powiększyć ogród?

Chcąc optycznie powiększyć ogród, warto zastosować kilka sprawdzonych trików, które pozwolą na stworzenie wrażenia większej przestrzeni. W tym artykule przedstawimy różne metody, które pomogą Ci osiągnąć ten cel, niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji taras,...

Jak zaaranżować taras w szeregowcu?

Jak zaaranżować taras w szeregowcu?

Aranżacja tarasu w szeregowcu może być wyzwaniem, ze względu na ograniczoną przestrzeń i bliskość sąsiadów. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie przestrzeni w sposób funkcjonalny i estetyczny. W tym artykule dowiesz się, jak zaaranżować taras w szeregowcu, aby stał...

Jakie są korzyści zakupu mebli ogrodowych?

Jakie są korzyści zakupu mebli ogrodowych?

Czy marzysz o tym, aby cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknie urządzonego ogrodu? Jeśli tak, to meble ogrodowe mogą być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Nie tylko pozwolą Ci w pełni korzystać z uroków natury, ale również staną się ważnym...