Wiele osób marzy o niedrogim w utrzymaniu i praktycznie bezobsługowym ogrodzie. Dobry ogród powinien być równocześnie funkcjonalny i piękny o każdej porze roku. Wszystkie te kwestie można pogodzić nawet podczas samodzielnego projektu ogrodu i tarasu. Najważniejszy jest plan, który jasno określi wszystkie niezbędne działania. Jakie meble ogrodowe sprawdzą się najlepiej w naszej przydomowej oazie spokoju i relaksu?
Jakie są zasady planowania ogrodu?
Każdy, kto chce sam zaprojektować swój ogród, musi wsłuchać się w pewne sygnały. Obserwacja uwarunkować kulturowych i przyrodniczych konkretnego rejonu znacznie ułatwi dobór roślin czy rodzaju budulca. Ważne jest bowiem wpisanie stylu ogrodu w otaczający go krajobraz. Podczas planowania warto zatem pamiętać o kilku zasadach. Zarówno ogród, jak i bryła budynku powinny współgrać z klimatem otoczenia. Wiele elementów pasuje do wiejskiego podwórka, ale nie sprawdzi się w mieście. Bardzo ważne jest podkreślenie walorów terenu, a ukrycie pewnych mankamentów działek. Mając małą działkę poszerzmy ją, dodając elementy poprzeczne. Rozległy teren to dobre miejsce do posadzenia roślin w grupach. Najważniejsze jest jednak, aby ogród spełniał oczekiwania członków rodziny. W przypadku dużej działki można zaplanować różne obiekty dla poszczególnych członków rodziny.
W naszym innym wpisie dowiedz się, jakich wytycznych się trzymać, a czego unikać przy aranżacji wymarzonej zielonej enklawy. Stwórz ogród marzeń, w którym będzie Ci się dobrze wypoczywało, zbierało myśli i bawiło.
Rośliny i trawnik w ogrodzie
Nawet o dość mały trawnik warto zadbać. Wprowadzi on do ogrodu ład, będzie świetnym tłem dla roślin i miejscem zabaw. Można wybrać trawnik z rolki, który daje natychmiastowy efekt. W przypadku dużych działek lepiej sprawdzi się zasianie własnego trawnika. Chodzi oczywiście głównie o kwestie finansowe. Najlepszy czas na wysiew trawy to kwieceń, maj, sierpień lub wrzesień. W zależności od ogrodu można wybrać trawy bardziej odporne na zacienienie lub małą wilgoć.
Podstawa ładnego ogrodu są rośliny, dlatego bardzo ważny jest wybór tych odpowiednich. Najlepiej przyjrzeć się co naturalnie rośnie na działce lub za ogrodzeniem. Warto wybrać wytrzymałe gatunki, które są łatwe w uprawie i długowieczne. Szkielet kompozycji powinny tworzyć większe krzewy lub drzewa. Fajny efekty uzyskamy, sadząc zieleń w jednorodnych grupach. W nowoczesnym ogrodzie należy uważać na kolory. Uważa się, że wystarczą 2-3 przewodnie kolory. Aby rabatki były atrakcyjne cały rok, należy wybrać rośliny o różnej porze kwitnienia. Rośliny sadzi się na samym końcu, po zamontowaniu nawadniania i utwardzeniu nawierzchni.
Ławki, altanki i meble ogrodowe
Ogród będzie dość pusty bez różnych konstrukcji, które są oparciem dla pnączy. Wyposażenie takie będzie wygodne dla użytkowników oraz ozdobi ogród. Minimalistyczne elementy wykonane ze stali będą pasować do nowoczesnych ogrodów, a te z drewna lub wikliny do naturalnych wiejskich ogródków. Warto wygospodarować też miejsce na meble ogrodowe. W tej roli świetnie sprawdzą się meble ogrodowe aluminiowe. Są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i stylowe – idealnie dopełnią aranżację ogrodu, stanowiąc jego atrakcję.
Oświetlenie do ogrodu
Dobrze wybrane oświetlenie zachęci do wieczornego relaksu. Popularne są lampy na słupkach ustawione przy ścieżkach. Punkty oświetlenia można zamontować także w nawierzchni lub na trawniku. Oświetlenie elewacji pełni funkcję dekoracyjną i podkreśla charakter budynku. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie roślin i nietypowym kształcie lub kolorze.
Odpowiednia nawierzchnia
Utwardzona nawierzchnia okaże się niezbędna, ale nie może dominować nad zielenią. Najlepiej zaplanować ją tam, gdzie jest to niezbędne: podjazd, ścieżka do drzwi czy wyjścia. Ważne jest zachowanie umiaru w doborze materiałów i kolorów. Materiały powinny mieć chropowatą i antypoślizgową powierzchnię.
Jeśli chcą Państwo kupić eleganckie i nowoczesne meble ogrodowe, które będą prawdziwą ozdobą przydomowego ogródka, zapraszamy serdecznie do kontaktu.