Jesteś zainteresowany ofertą MODU? Skontaktuj się z nami.
Zaznacz stronę

Prace ogrodowe w marcu

utworzone przez | mar 5, 2020 | Porady

 

Marzec jest miesiącem radości dla wielu ogrodników. Prace w ogrodzie zaczynają nabierać tempa. W tym czasie ukażą się pierwsze kwiaty, czyli zwiastun wiosny. Trzeba stwierdzić, że jest to dość pracowity okres, który dzięki zaplanowaniu może być udany. Dłuższy dzień i większa ilość słońca oznacza wychodzenie pierwszych kiełków spod ściółki. Większość ogrodników ma na pewno w swoim ogrodzie wczesnowiosenną roślinę, która jasno daje znać o nadejściu wiosny. Koniec zimy oznacza konieczność sadzenia roślin, nawożenia, przycinania i kopania. Przyjrzyjmy się jakie prace trzeba wykonać w marcu w ogrodzie.

pierwsze rośliny w marcu

Dostarczenie nawozu na działkę

Do nawożenia sprawdzi się różnego rodzaju kompost. Jednoroczne lub dwuroczne drzewka najlepiej tolerują azot. Starsze drzewka można natomiast nawozić mieszankami azotanowymi, fosforanowymi i potasowymi. Nawóz trzeba jednak przemieszać delikatnie z ziemią. Jednym z elementów nawożenia jest obfite podlanie grządek. Po 3 tygodniach można ponownie dostarczyć nawóz z ziemią.

Oczko wodne

Najważniejsze jest usunięcie starych liści oraz innych resztek, które mogą stanowić pożywkę dla glonów. Pędy roślin wodnych i nadbrzeżnych trzeba przyciąć. Warto uruchomić pompę, która wymiesza warstwy wody i nasyci ją tlenem. Ważnym zadaniem jest sprawdzenie brzegu folii, ponieważ podczas zimy mogły powstać uszkodzenia. W przypadku przerwania folii trzeba je naprawić za pomocą specjalnego kleju lub folii.

oczko wodne prace w ogrodzie

Trawnik

Brak śniegu i uschnięta trawa to moment na rozpoczęcie zabiegów pielęgnacyjnych, które będą skutkować regeneracją. Trawnik należy zatem wygrabić za pomocą ostrych grabi oraz skosić praktycznie do samej ziemi. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie aeracji, czyli napowietrzenia trawnika. W tym celu wykorzystuje się maszynę wyposażoną w noże lub druciki. Zabieg tez spowoduje szybsze zabielenie trawnika. Przerzedzone place trzeba posypać torfem lub ziemią i dosiać nasiona. Marzec to także czas na nawóz, który trzeba podlać w celu rozpuszczenia.

trawnik po zimie

Przycięcie drzew i krzewów

Przed nadejściem wiosny trzeba zadbać o kondycję drzew i krzewów, które wymagają teraz szczególnej pielęgnacji. Trzeba usunąć złamane gałęzie, które rosną do środka korony. Drzewka posadzone jesienią należy przyciąć w drugiej połowie marca. W trakcie tych prac warto sprawdzić stan gałęzi. Zajęte chorobą gałęzie najlepiej przyciąć powyżej uszkodzeń. Marzec to także czas na pielęgnacje wrzosów, które trzeba pozbawić zeszłorocznych kwiatostanów. Należy zadbać także o rośliny tarasowe i balkonowe, np. pelargonie czy fuksje. Ze snu zimowego należy wybudzić kaktusy, podlewając je dość ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Warto również przesadzić rośliny doniczkowe, które na wiosnę jeszcze nie kwitną.

Usuwamy zimowe okrycia i otuliny drzew i krzewów

Marzec to najwyższy czas na usunięcie otulin z iglaków, hortensji czy róż. Ostatnia zima była bardzo łagodna, ponieważ większość krzewów nie wymagała okrycia. Należy być jednak ostrożnym, ponieważ mogą się jeszcze zdarzyć przymrozki. Rozbudzone rośliny będą szczególnie wrażliwe na niską temperaturę. Już wkrótce meble ogrodowe będą mogły zagościć na łonie natury.

Kilka słów o Jarosław Saternus
Jestem założycielem i CEO MODU, gdzie od 2015 roku łączę pasję do designu z tworzeniem trwałych mebli ogrodowych. Inspirację czerpię z pragnienia tworzenia produktów, które są nie tylko estetyczne, ale również dopasowane do potrzeb i marzeń naszych klientów. W MODU priorytetem jest personalizacja i trwałość, co odzwierciedla nasza kolekcja – szeroki wybór designu, kolorów i komfortu. Decyzja o budowaniu własnej marki zamiast współpracy z innymi firmami była podyktowana chęcią dzielenia się naszą pasją i wizją. W MODU stawiamy na produkty, które przetrwają lata, wyrażając nasze zaangażowanie w jakość i indywidualne podejście.

Sprawdź podobne wpisy

Jak optycznie powiększyć ogród?

Jak optycznie powiększyć ogród?

Chcąc optycznie powiększyć ogród, warto zastosować kilka sprawdzonych trików, które pozwolą na stworzenie wrażenia większej przestrzeni. W tym artykule przedstawimy różne metody, które pomogą Ci osiągnąć ten cel, niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji taras,...

Jak zaaranżować taras w szeregowcu?

Jak zaaranżować taras w szeregowcu?

Aranżacja tarasu w szeregowcu może być wyzwaniem, ze względu na ograniczoną przestrzeń i bliskość sąsiadów. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie przestrzeni w sposób funkcjonalny i estetyczny. W tym artykule dowiesz się, jak zaaranżować taras w szeregowcu, aby stał...

Jakie są korzyści zakupu mebli ogrodowych?

Jakie są korzyści zakupu mebli ogrodowych?

Czy marzysz o tym, aby cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknie urządzonego ogrodu? Jeśli tak, to meble ogrodowe mogą być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Nie tylko pozwolą Ci w pełni korzystać z uroków natury, ale również staną się ważnym...