Jesteś zainteresowany ofertą MODU? Skontaktuj się z nami.
Zaznacz stronę

Sztuczna trawa jako najlepsze rozwiązanie dla Twojego ogrodu

utworzone przez | maj 17, 2020 | Inspiracje

 

Każdy właściciel ogrodu marzy o pięknych roślinach oraz zielonym i gęstym trawniku. Żywe trawniki prezentują się niezwykle pięknie, ale nie zawsze ich pielęgnacja będzie łatwa. Brak regularnych dosiewek może skutkować gołymi plackami ziemi, a palące słońce może natomiast spowodować wyschnięcie trawy. Ciekawą alternatywą okażą się natomiast sztuczna trawa, która staje się coraz bardziej popularna. Sztuczną trawę można kupić w rolkach i ułożyć w odpowiednim miejscu. Rozwiązanie można wykorzystać w ogrodzie, na tarasie, czy nawet balkonie. 

SZTUCZNA TRAWA – Jak położyć?

Pierwszy krok to odpowiednie przygotowanie podłoża, które musi być twarde i dobrze wyrównane i zapewniać sprawne odprowadzenie wody. Pod sztuczną trawą często umieszcza się tłuczeń i miał granitowy, ponieważ kruszywa będą dobrze przepuszczać wilgoć i zapewnią stabilność. Następnie kładziemy agrotkaninę, której zadaniem jest zapobieganie wyrastaniu chwastów i roślin.

Na podłożu trzeba rozwinąć rolki trawy, a źdźbła skierować w tym samym kierunku, co zapewnia, że miejsca łączeń pozostaną wówczas niewidoczne. Lekkie przycięcie trawy może okazać się konieczne na tym etapie, w tym celu możemy użyć noża to tapet lub zwykłych nożyczek. Rolki trawy łączy się ze sobą za pomocą taśmy, która powinna znaleźć się pod brzegami sztucznej trawy. Dlatego ważne jest precyzyjne dopasowanie fragmentów trawy i uniknięcie szczelin. Ostatni etap to wypiaskowanie i wyszczotkowanie trawy. Rozprowadza się niewielką ilość piasku, co pozwoli na dociążenie rolek i uodpornienie przed ugnieceniem. Piasek pozwoli zatrzymać wilgoć, a trawa mniej nagrzeje się w słoneczne dni. Szczotkowanie przeprowadza się w kierunku odwrotnym do ułożenia włókien.

Zalety sztucznej trawy

Największą zaletą sztucznej trawy jest wygoda. Wystarczy raz przygotować podłoże i cieszyć się nim przez długi czas. Trawa nie będzie wysychać, co oznacza piękną zieleń przez cały czas. Koszty utrzymania trawy są niskie, ponieważ wystarczy co jakiś czas usunąć liście z jej powierzchni. Rozwiązanie nie wymaga nawadniania. Można położyć ją w miejscach, gdzie nie urośnie prawdziwa trawa (na dachu, balkonie, tarasie, w cieniu czy pod drzewami). Nowoczesne sztuczne trawy mają gwarancję nawet 10 lat na wyblaknięcie i uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Trawa szybko wysycha, ponieważ nie będzie w niej zalegała woda, co oznacza to brak błota na łapach psów czy na butach dzieci biegających po trawie. Trawa jest miękka, co oznacza możliwość amortyzowania upadków, np. podczas zabawy.

Gdzie można wykorzystać sztuczną trawę?

Meble tarasowe - zestaw kawowy

Rozwiązanie można zastosować w całym ogrodzie lub jego części. Najbardziej polecane są miejsca, w których nie wyrośnie prawdziwa trawa. Mowa o miejscach zacienionych lub znajdujących się pod drzewami. Sztuczną trawę można wykorzystać także na tarasie lub balkonie, gdzie zwykle znajdują się meble na zewnątrz i różne dekoracje, takie jak donice, skrzynie z kwiatami. Stworzymy wtedy idealne miejsce do zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu. Sztuczna trawa sprawdzi się na małych powierzchniach i będzie świetną alternatywą dla kostki brukowej. Z jej pomocą możemy stworzyć ogórek na dachu, który praktycznie nie wymaga pielęgnacji.

Kilka słów o Jarosław Saternus

Sprawdź podobne wpisy

ARANŻACJA OGRODU CZYLI BEZ OGRÓDEK O… OGRODZIE

ARANŻACJA OGRODU CZYLI BEZ OGRÓDEK O… OGRODZIE

Twój plan na ten rok to metamorfoza ogródka? A może właśnie kończysz budowę domu i czas na zagospodarowanie otoczenia? Dowiedz się, jakich wytycznych się trzymać, a czego unikać przy aranżacji ogrodu czyli Twojej wymarzonej zielonej enklawy. Stwórz ogród marzeń, w...

Meble ogrodowe z aluminium

Meble ogrodowe z aluminium

Jaki wybrać zestaw mebli ogrodowych? Producenci mebli ogrodowych stworzyli różnorodną ofertę, dlatego każdy klient znajdzie rozwiązanie idealne dla siebie. Dziś podpowiemy, dlaczego warto wybrać ogrodowe meble z aluminium na swój wymarzony taras. Dzisiaj klient może...