Jesteś zainteresowany ofertą MODU? Skontaktuj się z nami.
Zaznacz stronę

Sztuczna trawa jako najlepsze rozwiązanie dla Twojego ogrodu

utworzone przez | maj 17, 2020 | Inspiracje

 

Każdy właściciel ogrodu marzy o pięknych roślinach oraz zielonym i gęstym trawniku. Żywe trawniki prezentują się niezwykle pięknie, ale nie zawsze ich pielęgnacja będzie łatwa. Brak regularnych dosiewek może skutkować gołymi plackami ziemi, a palące słońce może natomiast spowodować wyschnięcie trawy. Ciekawą alternatywą okażą się natomiast sztuczna trawa, która staje się coraz bardziej popularna. Sztuczną trawę można kupić w rolkach i ułożyć w odpowiednim miejscu. Rozwiązanie można wykorzystać w ogrodzie, na tarasie, czy nawet balkonie. 

SZTUCZNA TRAWA – Jak położyć?

Pierwszy krok to odpowiednie przygotowanie podłoża, które musi być twarde i dobrze wyrównane i zapewniać sprawne odprowadzenie wody. Pod sztuczną trawą często umieszcza się tłuczeń i miał granitowy, ponieważ kruszywa będą dobrze przepuszczać wilgoć i zapewnią stabilność. Następnie kładziemy agrotkaninę, której zadaniem jest zapobieganie wyrastaniu chwastów i roślin.

Na podłożu trzeba rozwinąć rolki trawy, a źdźbła skierować w tym samym kierunku, co zapewnia, że miejsca łączeń pozostaną wówczas niewidoczne. Lekkie przycięcie trawy może okazać się konieczne na tym etapie, w tym celu możemy użyć noża to tapet lub zwykłych nożyczek. Rolki trawy łączy się ze sobą za pomocą taśmy, która powinna znaleźć się pod brzegami sztucznej trawy. Dlatego ważne jest precyzyjne dopasowanie fragmentów trawy i uniknięcie szczelin. Ostatni etap to wypiaskowanie i wyszczotkowanie trawy. Rozprowadza się niewielką ilość piasku, co pozwoli na dociążenie rolek i uodpornienie przed ugnieceniem. Piasek pozwoli zatrzymać wilgoć, a trawa mniej nagrzeje się w słoneczne dni. Szczotkowanie przeprowadza się w kierunku odwrotnym do ułożenia włókien.

Zalety sztucznej trawy

Największą zaletą sztucznej trawy jest wygoda. Wystarczy raz przygotować podłoże i cieszyć się nim przez długi czas. Trawa nie będzie wysychać, co oznacza piękną zieleń przez cały czas. Koszty utrzymania trawy są niskie, ponieważ wystarczy co jakiś czas usunąć liście z jej powierzchni. Rozwiązanie nie wymaga nawadniania. Można położyć ją w miejscach, gdzie nie urośnie prawdziwa trawa (na dachu, balkonie, tarasie, w cieniu czy pod drzewami). Nowoczesne sztuczne trawy mają gwarancję nawet 10 lat na wyblaknięcie i uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Trawa szybko wysycha, ponieważ nie będzie w niej zalegała woda, co oznacza to brak błota na łapach psów czy na butach dzieci biegających po trawie. Trawa jest miękka, co oznacza możliwość amortyzowania upadków, np. podczas zabawy.

Gdzie można wykorzystać sztuczną trawę?

Meble tarasowe - zestaw kawowy

Rozwiązanie można zastosować w całym ogrodzie lub jego części. Najbardziej polecane są miejsca, w których nie wyrośnie prawdziwa trawa. Mowa o miejscach zacienionych lub znajdujących się pod drzewami. Sztuczną trawę można wykorzystać także na tarasie lub balkonie, gdzie zwykle znajdują się meble na zewnątrz i różne dekoracje, takie jak donice, skrzynie z kwiatami. Stworzymy wtedy idealne miejsce do zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu. Sztuczna trawa sprawdzi się na małych powierzchniach i będzie świetną alternatywą dla kostki brukowej. Z jej pomocą możemy stworzyć ogórek na dachu, który praktycznie nie wymaga pielęgnacji.

Kilka słów o Jarosław Saternus
Jestem założycielem i CEO MODU, gdzie od 2015 roku łączę pasję do designu z tworzeniem trwałych mebli ogrodowych. Inspirację czerpię z pragnienia tworzenia produktów, które są nie tylko estetyczne, ale również dopasowane do potrzeb i marzeń naszych klientów. W MODU priorytetem jest personalizacja i trwałość, co odzwierciedla nasza kolekcja – szeroki wybór designu, kolorów i komfortu. Decyzja o budowaniu własnej marki zamiast współpracy z innymi firmami była podyktowana chęcią dzielenia się naszą pasją i wizją. W MODU stawiamy na produkty, które przetrwają lata, wyrażając nasze zaangażowanie w jakość i indywidualne podejście.

Sprawdź podobne wpisy

Jak optycznie powiększyć ogród?

Jak optycznie powiększyć ogród?

Chcąc optycznie powiększyć ogród, warto zastosować kilka sprawdzonych trików, które pozwolą na stworzenie wrażenia większej przestrzeni. W tym artykule przedstawimy różne metody, które pomogą Ci osiągnąć ten cel, niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji taras,...

Jak zaaranżować taras w szeregowcu?

Jak zaaranżować taras w szeregowcu?

Aranżacja tarasu w szeregowcu może być wyzwaniem, ze względu na ograniczoną przestrzeń i bliskość sąsiadów. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie przestrzeni w sposób funkcjonalny i estetyczny. W tym artykule dowiesz się, jak zaaranżować taras w szeregowcu, aby stał...

Jakie są korzyści zakupu mebli ogrodowych?

Jakie są korzyści zakupu mebli ogrodowych?

Czy marzysz o tym, aby cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknie urządzonego ogrodu? Jeśli tak, to meble ogrodowe mogą być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Nie tylko pozwolą Ci w pełni korzystać z uroków natury, ale również staną się ważnym...