Jesteś zainteresowany ofertą MODU? Skontaktuj się z nami.
Zaznacz stronę

Jak zadaszyć taras? Markiza, żagiel, czy pergola tarasowa?

utworzone przez | sie 17, 2022 | MODU, Porady

Korzystanie z uroków tarasu (bez względu na to, czy świeci słońce, czy pada deszcz) to świetny sposób na miłe spędzenie popołudnia. Jak odpowiednio zacienić taras? To pytanie, które zadaje sobie niejeden właściciel niezadaszonego tarasu. Oto kilka praktycznych wskazówek dla osób, które planują w najbliższym czasie zakup materiałów pokryciowych i metamorfozę przydomowej strefie relaksu.

Dlaczego warto zadaszyć  odkryty taras? 

Niemal każdy posiadacz odkrytego tarasu prędzej czy później postanawia go zadaszyć. Jakie są główne zalety tego rozwiązania? Dzięki zadaszeniu tarasu możemy spędzać na nim czas w komfortowy sposób, nie przejmując się intensywnym promieniowaniem słonecznym, nagrzanymi od słońca deskami, płytkami, porywistym wiatrem, czy opadami deszczu. Odpowiednio dobrane zadaszenie nie tylko pozwala na korzystanie z tarasu przy różnych warunkach pogodowych, ale też stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla mebli tarasowych.  

Pomysły na zadaszenie tarasu – markiza, żagiel, pergola tarasowa 

Na rynku dostępne są różne konstrukcje dedykowane do zadaszenia tarasu. W zależności od budżetu i indywidualnych preferencji możemy postawić np. na zwijaną markizę, która wprowadza wakacyjny klimat, urozmaicając elewację domu. Tego rodzaju osłona może być sterowana ręcznie lub z napędem elektrycznym. Warto jednak mieć świadomość, iż markiza tarasowa posiada również pewne wady związane głównie z jej niewłaściwym użytkowaniem. Przykładowo, zwijanie mokrej tkaniny do kasety może spowodować rozwój pleśni. Dlatego należy pamiętać, aby nigdy nie składać markizy, zanim tkanina w 100% nie wyschnie.

Inna bardzo popularna opcja to żagiel tarasowy, czyli fragment materiału o trójkątnym, prostokątnym lub kwadratowym kształcie. Jego zalety to przystępna cena i prosty montaż. Sprawdzi się zarówno na tarasie wolnostojącym, jak i zbudowanym przy ścianach budynku. Poza sezonem możemy w prosty i szybko sposób go zdemontować i przechować w garażu lub schowku na narzędzia. Żagiel stanowi częstą alternatywę dla tradycyjnych parasoli tarasowych, które z kolei wymagają odpowiedniego obciążenia, aby w wietrzną pogodę nie stanowiły zagrożenia dla innych.

Dużym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszą się pergole aluminiowe pokryte tkaniną, które wybierają osoby chcące cieszyć się stałym i solidnym zadaszeniem tarasu. Pergola na taras wykonana z wytrzymałych profili aluminiowych (malowanych proszkowo) nie wymaga późniejszej konserwacji i jest dość lekka. Zwykle jest montowana za pomocą słupów podporowych przykręcanych do podłoża, a w wersji przyściennej posiada prowadnice boczne montowane do ścian. Może zostać pokryta mlecznym lub bezbarwnym poliwęglanem. Wielu Klientów wybiera też poszycie z wytrzymałej tkaniny akrylowej, która nie blaknie pod wpływem słońca ani nie przepuszcza wilgoci. Dzięki ręcznemu lub elektrycznemu napędowi, pergola tarasowa z materiałowym poszyciem jest wygodna w użytkowaniu. Możemy rozwinąć poszycie całkowicie lub częściowo, w zależności od upodobań. 

Pergola aluminiowa tarasowa wyróżnia się ponadprzeciętną stabilnością. W przeciwieństwie do żagla, czy parasola, może być użytkowana nawet przy silnym wietrze. Miłośnicy naturalnych materiałów mogą również wybrać pergolę drewnianą, mając na uwadze konieczność regularnego czyszczenia i konserwacji drewna. 

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą MODU. Oferujemy aluminiowe pergole tarasowe oraz ekskluzywne meble na taras, które z przyjemnością spersonalizujemy dla każdego Klienta, biorąc pod uwagę jego indywidualne potrzeby i oczekiwania.