Ogród zimowy – pod tą nazwą kryją się całoroczne oranżerie lub dodatkowe pomieszczenia, które mogą być wykorzystywane przez domowników. Przeszklony ogród zimowy może spełniać wiele funkcji, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej. Można urządzić go w sposób dostosowany do własnych potrzeb np. wypoczywać na komfortowych meblach ogrodowych i podziwiać rośliny zielone. Dowiedź się więcej, jak urządzić ogród zimowy, aby był miejscem idealnym do wypoczynku. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych inspiracji.
Czym jest ogród zimowy?
Najprościej mówiąc to szklana konstrukcja, która zawiera szkielet ze stali, PCV, drewna lub aluminium. W ogrodzie zimowym możemy umieścić rośliny, które kwitną przez cały rok. Pomieszczenie spełnia także funkcje wypoczynku dla mieszkańców domu. Odpowiednie umiejscowienie ogrodu zimowego jest szczególnie istotne. Bardzo ważne jest nasłonecznienie, ponieważ ma wpływ na hodowlę roślin. Najlepsze nasłonecznienie znajdziemy od strony południowej. Równie istotne jest zapewnienie wentylacji i ochrony przeciwsłonecznej.
Oświetlenie w ogrodzie zimowym
Oświetlenie należy dobrać w zależności od stylu ogrodu i naszych potrzeb. Planując oświetlenie, należy zadbać również odpowiednią ochronę instalacji przed wilgocią. Możemy zdecydować się na oświetlenie w formie stojących latarenek lub dużych wiszących lamp. Wiele osób decyduje się również na nastrojowe przypominające lampki choinkowe, które emituje ciepłe i delikatne światło. Odpowiednio dobrane oświetlenie sprawdzi się podczas romantycznych wieczorów.
Podłoga w ogrodzie zimowym
Wybierając podłogę, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim względy praktyczne. Częstym wyborem jest drewno, które dodatkowo nadaje pomieszczeniu klimat. Możemy również wybrać różnego rodzaju płytki, dopasowując je do koloru i stylu ogrodu zimowego. Producenci płytek oferują wiele rodzajów materiałów i wzorów, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie.
Konstrukcja ogrodu zimowego
Sprzedawcy oferują różne rodzaje profili, które odróżnia materiał ich wykonania. Najpopularniejsze są aluminium i drewno. Drewno wyróżniają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Warto jednak pamiętać, że drewno wymaga konserwacji co pewien czas. Konstrukcja wykonana z drewna będzie dodatkowo miłym dla oka atutem domu.
Dach, okna i drzwi ogrodu zimowego
Najlepiej sprawdzi się dach o kącie nachylenia 45°, ponieważ śnieg będzie mógł sam się z niego zsuwać. Dach powinien być wykonany ze szkła bezpiecznego. Natomiast okna umieszczane są głównie w dachu. Drzwi natomiast muszą być dopasowane do potrzeb i należy wybrać rozwiązanie, które nie będzie zajmować dużo miejsca przy otwieraniu. Ogród zimowy składa się głównie z przeszkleń. W zależności od potrzeb możemy wybrać rodzaj szkła, które będzie decydowało później o jego eksploatacji. W niektórych przypadkach sprawdzi się szkło mleczne.
Wybór mebli do ogrodu zimowego
Ogród zimowy to miejsce, gdzie możemy zrelaksować się samotnie lub spędzić czas z rodziną. Wygodne meble ogrodowe będą sprzyjały komfortowemu odpoczynkowi. Meble ogrodowe modułowe świetnie sprawdzą się w przypadku małej rodziny oraz dużych rodzinnych przyjęć. Łatwe w czyszczeniu poduszki będą dodatkowym atutem mebli. Lekka konstrukcja mebli umożliwi bezproblemowe przenoszenie mebli ogrodowych i zmianę ich lokalizacji. Oferujemy szeroki wybór kolorów, który sprawdzi się w każdej stylizacji.