Latem przydomowy ogród staje się odskocznią od upałów i miejscem odpoczynku. Dla niektórych będzie nawet namiastką urlopu. W ciągu dnia możemy wygrzewać się w słońcu lub poczytać książkę w cieniu drzew. Wieczory to romantyczne kolacje lub czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi wypoczywającymi na wygodnych meblach tarasowych. Właściciele ogrodów mają również mnóstwo obowiązków i całą listę prac do wykonania. W trakcie lata nie możemy zapomnieć o mamy prace ogrodowych pomimo letniego leniuchowania. Prace ogrodowe
Pielęgnacja trawnika
Okres letni to czas najintensywniejszego wzrostu trawnika, dlatego wymaga on regularnego koszenia. Najlepiej robić to przynajmniej raz w tygodniu. W okresach bezdeszczowych musimy pamiętać o podlewaniu trawnika. Gleba powinna być zwilżona na głębokość 10-15 cm. Trawnik najlepiej podlewać rzadziej a bardziej obficie. W pierwszej połowie lipca trzeba nawozić trawnik nawozem mineralnym. Najlepiej zrobić to po skoszeniu trawnika w pochmurny dzień. Na bieżąco musimy zwalczać chwasty, które pojawiają się na trawniku. W przypadku pojedynczych egzemplarzy można usunąć je ręcznie. Duże zachwaszczenie oznacza jednak konieczność użycia preparatów chemicznych.
Oczko wodne
Prace ogrodowe to nie tylko trawnik dlatego należy zadbać o wodę z oczek wodnych i stawu, która dość szybko paruje, dlatego należy ją regularnie uzupełniać. Małą ilość wody oznacza szybkie nagrzewanie, co wywiera niekorzystny wpływ na rośliny wodne i ryby. Może to wywołać rozrost glonów, które trzeba zwalczyć preparatem chemicznym. Regularnie trzeba też kontrolować czystość wody i filtrów. Do zanieczyszczenia oczka mogą przyczynić się resztki pokarmu, którymi karmimy ryby. Ważna jest także pielęgnacja roślin wokół oczka, czyli wycinanie przekwitłych kwiatostanów, zgniłych pędów czy wyglądających nieestetycznie roślin.
Drzewa i krzewy owocowe
Latem trzeba zadbać o grusze i jabłonie, które mogą połamać się pod wpływem ciężaru owoców. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie podpór lub przywiązanie mniejszych gałęzi do grubszych konarów. Dojrzewające owoce najlepiej zerwać, co zapewni owocom rosnącym lepszy dostęp do światła. Cięcie krzewów i drzew owocowych wykonuje się po zbiorach, a powstałe rany smarujemy środkiem grzybobójczym.
Monitoring roślin
Dość ważne jest regularne przeglądanie stanu zdrowia wszystkich roślin. Warto przyjrzeć się młodym pędom i liściom, które trzeba obejrzeć także od spodniej strony. Sprawdzamy je pod kątem obecności szkodników. Niektóre gatunki szkodników są bardzo małe, dlatego pomocna może okazać się lupa. Zobaczymy wówczas wszelkie oznaki chorób i nawet dość małe zmiany. Oznaką choroby mogą być plamy, naloty, przebarwienia, brodawki czy narośla. W przypadku niepokojących objawów warto zapoznać się z fachową literaturą. Możemy zasięgnąć porady w sklepie ogrodniczym. Większość ogrodników stanowczo odradza leczenie roślin na własną rękę, ponieważ możemy wywołać większe szkody. Niektóre objawy mogą oznaczać niedostateczne lub niewłaściwe nawożenie. Latem warto również przycinać kwitnące krzewy i regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, co znacznie przedłużyć okres kwitnienia. prace ogrodowe