Jesteś zainteresowany ofertą MODU? Skontaktuj się z nami.
Zaznacz stronę

Budowa i urządzanie zewnętrznego tarasu – najczęstsze błędy

utworzone przez | lip 21, 2022 | Porady

Taras zewnętrzny może pełnić wiele funkcji. Często jest traktowany jako letni salon, w którym wypoczywamy popołudniami. Może również pełnić rolę rodzinnej jadalni w okresie wiosenno-letnim. Wiele osób nie wyobraża sobie wakacyjnego śniadania w innej scenerii, niż ta, jaka roztacza się na ogród z tarasu. Oto kilka popularnych błędów, jakie popełniają inwestorzy podczas budowy i aranżacji tarasu.

Brak spadku tarasu

Zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, spadek tarasu na zewnątrz powinien być na poziomie około 2%. W przeciwnym razie woda deszczowa nie ma jak spływać i stoi na tarasie. Może to mieć katastrofalne skutki – jeśli taras jest drewniany prędzej, czy później dojdzie do gnicia desek. Pojawi się pleśń, a przebywanie na gnijącym tarasie nie będzie należało do przyjemnych ani bezpiecznych doświadczeń (mocno przegniłe podłoże może się załamać pod ludzkim ciężarem). W przypadku tarasu zewnętrznego wyłożonego płytkami brak odpowiedniego nachylenia całej konstrukcji może przyczynić się do ich odspajania, kruszenia i pękania. Z kolei ustawienie spadku w stronę domu może spowodować zawilgocenie ściany budynku i narazić nas na duże koszty związane z remontem elewacji.

Brak dylatacji między tarasem a budynkiem

Taras bez dylatacji to częsty błąd, który popełniają niedoświadczeni inwestorzy, którzy zdecydowali się na samodzielną budowę tarasu lub zaufali niewłaściwym fachowcom. Taras jest poddawany innym siłom, niż budynek mieszkalny. Z tego względu należy oddzielić konstrukcję od ścian domu szczeliną o szerokości 1-2 cm (trzeba wypełnić ją elastycznym środkiem).

Nieodpowiednie meble tarasowe

Sporym błędem związanym z urządzaniem przydomowej strefy wypoczynku są źle dobrane meble tarasowe. Jeśli nie uwzględnimy rozmiaru tarasu przy zakupie zestawu, może się np. okazać, że praktycznie nie mamy wolnej przestrzeni do poruszania po tarasie, bo całą powierzchnię zajmuje narożnik ze stołem lub sofa z fotelami i leżakami. W przypadku niektórych osób błąd polega na szukaniu oszczędności i zakupie najtańszych mebli tarasowych, które mogą być nieodporne na wilgoć (zawilgotniałe poszycia poduszek i siedzisk pokrywają się wówczas charakterystycznym, ciemnym nalotem świadczącym o rozwijającej się pleśni).

Aby uniknąć tego typu przykrych niespodzianek, warto zainwestować w nowoczesne meble na taras z aluminium o modułowej konstrukcji. Dzięki możliwości modyfikacji poszczególnych elementów, użytkownik jest stanie w dowolnej chwili zmienić układ mebli na trasie, dostosowując go do swoich potrzeb. Ekskluzywne meble tarasowe MODU są wykonane z wysokiej jakości aluminium, odpornego na zmienne warunki pogodowe. Z kolei obszycie siedzisk i poduszek tkaniną SUNBRELLA sprawia, że nie chłoną one wilgoci, nie blakną i są wygodne w czyszczeniu.

Niewygodne schody

Schody prowadzące na taras powinny być komfortowe w użytkowaniu. Niestety zdarza się, że schody tarasowe są zbyt strome – tego typu zejście do ogrodu może być niebezpieczne, szczególnie w deszczowe dni, gdy jest ślisko. Ile cm powinny mieć stopnie? Optymalna wysokość to 15-16 cm. Pamiętajmy, że najwygodniejsze są niskie i szerokie stopnie, szczególnie jeśli wśród domowników są dzieci i seniorzy.

Kilka słów o Jarosław Saternus
Jestem założycielem i CEO MODU, gdzie od 2015 roku łączę pasję do designu z tworzeniem trwałych mebli ogrodowych. Inspirację czerpię z pragnienia tworzenia produktów, które są nie tylko estetyczne, ale również dopasowane do potrzeb i marzeń naszych klientów. W MODU priorytetem jest personalizacja i trwałość, co odzwierciedla nasza kolekcja – szeroki wybór designu, kolorów i komfortu. Decyzja o budowaniu własnej marki zamiast współpracy z innymi firmami była podyktowana chęcią dzielenia się naszą pasją i wizją. W MODU stawiamy na produkty, które przetrwają lata, wyrażając nasze zaangażowanie w jakość i indywidualne podejście.

Otrzymaj checklistę oraz voucher o wartości 350 zł

Otrzymasz Checklistę „O czym musisz pamiętać urządzając taras lub ogród i wybierając meble ogrodowe”, a także voucher o wartości 350 zł na wizualizację Twojego ogrodu.

Sprawdź podobne wpisy

Jak optycznie powiększyć ogród?

Jak optycznie powiększyć ogród?

Chcąc optycznie powiększyć ogród, warto zastosować kilka sprawdzonych trików, które pozwolą na stworzenie wrażenia większej przestrzeni. W tym artykule przedstawimy różne metody, które pomogą Ci osiągnąć ten cel, niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji taras,...

Jak zaaranżować taras w szeregowcu?

Jak zaaranżować taras w szeregowcu?

Aranżacja tarasu w szeregowcu może być wyzwaniem, ze względu na ograniczoną przestrzeń i bliskość sąsiadów. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie przestrzeni w sposób funkcjonalny i estetyczny. W tym artykule dowiesz się, jak zaaranżować taras w szeregowcu, aby stał...

Jakie są korzyści zakupu mebli ogrodowych?

Jakie są korzyści zakupu mebli ogrodowych?

Czy marzysz o tym, aby cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknie urządzonego ogrodu? Jeśli tak, to meble ogrodowe mogą być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Nie tylko pozwolą Ci w pełni korzystać z uroków natury, ale również staną się ważnym...