Jak zabezpieczyć taras drewniany na zimę?


Jak zabezpieczyć taras drewniany na zimę?

Jesienny i zimowy czas wystawia na dużą próbę nie tylko ludzki organizm, ale także wszystkie drewniane elementy tarasu. Silny wiatr, chłód i wilgoć mogą bowiem wywierać niekorzystny wpływ na taras wykonany z drewna. Niezależnie od wybranego przez nas rodzaju drewna, taras trzeba odpowiednio pielęgnować i przygotować do zimy.

Jak sprawdzić, czy taras potrzebuje zabezpieczenia?

Największym zagrożeniem dla desek jest wilgoć połączona z wahaniami temperatury. Wilgoć zaczyna wnikać do drewna wtedy, gdy drewno traci swoje zabezpieczenie. Jeśli impregnat spełnia swoje zadanie, to krople wody powinny utrzymywać się na desce. Gdy drewno wchłonie kroplę wody, możemy być pewni, że zabezpieczenie nie spełnia już swojej roli. Zawilgocona deska poddana działaniu niskiej temperatury wypełni się małymi pęknięciami. Małe ubytki powodują z czasem wypaczenie desek. Tylko regularna pielęgnacja pozwoli długie lata cieszyć się pięknym drewnianym tarasem.

Odpowiednia pogoda

Konserwację tarasu trzeba przeprowadzić w odpowiednich warunkach pogodowych. Musimy wybrać taki okres, który będzie dość słoneczny. Drewna nie wolno impregnować w deszczowe dni. Po impregnacji przez 2 kolejne dni pogoda powinna być słoneczna, aby olej mógł wniknąć w drewno i wyschnąć. Wiatr również nie będzie sprzymierzeńcem, ponieważ rozprowadza wiele zanieczyszczeń na powierzchnię drewna.

Przygotowanie drewna do olejowania

Kluczowe dla powodzenia prac jest dobre przygotowanie tarasu do aplikacji oleju. Pierwszą czynnością jest dokładne wyczyszczenie tarasu z kurzu, zabrudzeń i piasku. Najpierw odkurzamy deski, a następnie usuwamy z nich poprzednie powłoki malarskie. Olej do tarasów należy nakładać na surowe drewno. Proces usuwania powłok trzeba zakończyć matowieniem z użyciem drobnoziarnistego papieru ściernego.

Proces konserwacji drewnaolejowanie desek

Producenci olejów do tarasów zadbali, aby były proste w obsłudze. Na deski musimy aplikować odpowiednie dawki produktu. Trzeba je rozprowadzić do całkowitego wchłonięcia. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie testu na niewielkim fragmencie powierzchni. Sprawdzimy wtedy, czy wybraliśmy odpowiedni odcień preparatu. Wszelkie informacje i wskazówki dotyczące aplikacji produktu znajdziemy na opakowaniu. Produkty nakłada się zazwyczaj pędzlem z grubym włosiem, a następnie pozostawia do wyschnięcia na minimum 24 godziny. Konserwacja drewna z użyciem oleju pozwoli zabezpieczyć deski na długi czas. Dzięki dobrej jakości produktu nie będziemy musieli obawiać się nawet mroźnych zim.

Jak wybrać olej?

Producenci wyróżniają oleje rozpuszczalnikowe oraz wodne. Produkty na bazie wody szybciej schną – należy je zatem wybrać, jeśli zależy nam na czasie. Wspomniane preparaty sprawdzą się również w przypadku ryzyka wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych. Oleje rozpuszczalnikowe wyróżnia głębsze wnikanie w drewno, a podczas aplikacji wydzielają drażniący zapach. Wybierając produkt do impregnacji, trzeba zwrócić uwagę na zalecenia producenta, które jasno precyzują, do jakiego rodzaju drewna można go stosować.